Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Human Papilloma Virüs Blog

Erkeklerde HPV enfeksiyonu hakkında önemli bilgiler

Erkeklerde HPV enfeksiyonu hakkında önemli bilgiler

Erkeklerde HPV enfeksiyonu hakkında önemli bilgiler HPV (insan papiloma virüsü) enfeksiyonu, cinsel yolla en çok bulaşan enfeksiyondur. Cinsel aktif olan kadın ve erkeklerin birçoğunda hayatlarının bir döneminde bu virüsle enfekte olurlar. Sadece ABD’de her yıl 14 milyon yeni HPV enfeksiyonu vakası ortaya çıkmaktadır. Bu virüs genellikle kadınlarda kendini belli ettiği için, erkeklerin bu enfeksiyona yakalanmadığı veya sadece taşıyıcı oldukları gibi yanlış bir inanış vardır. Bu yazımızda HPV enfeksiyonlarının erkeklerde sonuçları, belirti, risk faktörleri, tanı, tedavi ve korunma yollarını bulabilirsiniz.

Erkeklerde HPV enfeksiyonu

Dikkat çeken noktalar:

  • Amerikan Kanser Derneği’nin (ACS) yaptığı çalışmalara göre ABD’de yıllık yaklaşık 2.120 kişiye penis kanseri teşhisi ve yaklaşık 2.950 erkeğe  manker kanseri teşhisi konmaktadır
  • Anal kanser riski, eşcinsel ve biseksüel erkeklerde, sadece kadınlarla cinsel ilişkiye giren erkeklere oranla yaklaşık 17 kat daha yüksektir. HIV (insan immün yetmezlik virüsü) olan erkeklerin de bu kanseri alma riskleri daha yüksektir.
  • Batılı toplumlarda, hem erkeklerde hem kadınlarda, baş ve boyun kanserleri’nin yarıdan fazlası HPV ile ilişkilidir (özellikle dil kökü ve tonsil kanserleri).

Erkeklerde HPV enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

150’den fazla HPV türü vardır. Yaklaşık olarak 30’u genital enfeksiyonlarla ilişkilidir. Bu türler düşük veya yüksek riskli olabilirler. Düşük riskli olan türlerin herhangi bir belirtisi olmayabilir. Yüksek riskli olanlar ise penis ve anüste hücresel değişimlere ve penil, anal ve oral (baş-boyun) kanserlerine sebep olabilir.

HPV’li erkeklerin çoğunda enfeksiyon, herhangi bir şikayete yol açmadığı için kişiler enfeksiyonu olduğunu fark etmez.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar :..