Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Blog

Genital Siğil Tedavisi nasıl yapılır?

Genital Siğil Tedavisi nasıl yapılır?

Bu konuda birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır fakat kişi için en uygun tedavi yöntemini proktoloji hekimi belirler. Ayrıca siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir.HPV nin ilk tedavi yöntemi aşıdır. Bu tedavi yöntemine bir parantez açmak gerekebilir, bu aşıyı hastalığa yakalanmadan önce yaptırmak gerekiyor. Yani hastalık sonrası yapılan HPV aşısı herhangi bir işe yaramamaktadır.
Bu aşıda diğer dikkat gerektiren bir diğer konu ise aşının vurulma yaşıdır, aşı ne kadar erken yaşta vurulursa o kadar etkili olacaktır. Erkeklerde bu durum 12-14 yaşlara kadar düşmektedir. Bu konudaki en etkili çözüm yolu lazer ile ameliyatsız bir şekilde siğillerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu işlemi gerçekleştiren kişiler;
– Lokal anestezi ile işlem görürler ve narkozun oluşturabileceği yan etkilerden etkilenmez
– Lazerle tedavi olduğu için kişinin cildi zarar görmez, iz oluşma durumu minimal seviyededir.
– Ameliyathane ortamında sadece 5 ile 10 dakika gibi bir sürede işleminiz tamamlanır ve gün içerisinde gündelik hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilinir
– Ağrı hissi yok denecek kadar azdır.

Virüsün Bulaşmasında Risk Faktörleri

Çok eşlilik virüsün bulaşmasında önemli bir risk faktörüdür, çok eşlilikten kaçınmak korunmada önemli bir etkendir. Çok eşli olunmasa bile eşlerden birinin daha önce HPV ile karşılaşması da HPV bulaşmasına yol açabilir. % 100  koruma sağlamasa da prezervatif kullanmak bulaşmayı belirgin bir şekilde azaltır.

HPV  korunmasında bir diğer yöntem de aşının yapılmasıdır. Aşılardan biri sadece kanser yapan tiplere karşı (tip 16, 18) diğeri ise hem kanser hem de siğil yapan tiplere (tip 6 ve 11 ) karşı antijen içermektedir. HPV aşısı profilaktik yani  koruma amaçlı kullanılıyor, tedavi edici özelliği bulunmamaktadır.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar …