Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Human Papilloma Virüs Blog

Herpes Enfeksiyonları (Genital Uçuklar)

Herpes Enfeksiyonları (Genital Uçuklar)

Herpes Enfeksiyonları (Genital Uçuklar) HSV (Herpes Simplex Virüsü) erkek ve kadınlarda “uçuk”lara sebep olan bir çeşit virüstür.

Herpes (Uçuk) Tipleri Herpes Enfeksiyonları (Genital Uçuklar)

Klinik olarak uçuklar kişilerde iki ayrı tipte görülebilir:

Tip 1 Herpes (Perioral tip):  Ağız ve dudak çevresinde kızarıklık üstünde oluşan sulu lezyonlar ile kendisini gösteren tiptir.
Tip 2 Herpes (Genital tip): Benzer lezyonlar genital bölgede oluştur. Bu nedenle Tip 2 herpes’e “genital herpes veya genital uçuk” adı verilmektedir.

Bu bölümde cinsel temasla bulaşma özelliği olan “genital herpes enfeksiyonları” ele alınmıştır.

Genital Herpes (HSV Tip 2) ne kadar sık görülür?

ABD’de genital herpes’in görülme sıklığı % 20′dir. Ülkemizde yapılmış bir araştırmada ise HSV tip 1 ‘in görülme sıklığı % 86, HSV Tip 2 (genital herpes)’in ise % 5 olarak bulunmuştur.

HSV tip 2 (genital tip) en sık olarak 20 ile 30 yaş arasında karşımıza çıkmaktadır.  Maalesef ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır.

Genital herpes nasıl bulaşır? Bulaşma yolları Herpes Enfeksiyonları (Genital Uçuklar)

İki tipi de direkt deriye temasla, masum bir öpücükle (ağız çevresine) veya cinsel temasla (genital alana) bulaşabilir. Bulaşma yukarıda belirtilen lezyonların yokluğunda olmaz, direkt yarayla temas şarttır.

Genital herpes ne tür şikayetler yapar? Belirtileri nelerdir?

 

Genital herpes (uçuklar), virüs ile bulaşmış kişilerde genital alanda kabarcık, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı ile kendisini göstermektedir.

Bazan ise kişi virüsü almış olsa bile sessiz seyredebilir; yani hiç bir bulgu ortaya çıkmayabilir (asemptomatik’tir). Bu, HSV ile bulaşmış kişilerin % 20’sinde görülen bir durumdur.

Ancak virüsü alan kişilerin % 60’ı bu virüsü taşımalarına ve vücutlarında lezyon olmalarına rağmen böyle bir hastalıktan haberdar bile değildir.

Genital herpeste görülen lezyonlar devamlı kalıcı değildir; yani tedavi ile veya kendiliğinden geçer. Ancak çeşitli zaman dilimlerinde tekrarlama (rekürrens) olasılığı yüksektir.

Bulaşma olduktan bir süre sonra kişinin genital bölgesinde “çok şiddetli kaşıntılar” görülür.

Çoğu zaman cilletki bu kaşıntılar derinin mantar enfeksiyonu ile karıştırılarak gereksiz yere kişilerin mantar tedavileri almasına sebep olabilir. Kaşıntılardan kısa bir süre sonra da genital bölge de döküntülü ve bazan ağrılı lezyonlar ortaya çıkar.

Genital sahada ortaya çıkan bu lezyonlar ağızda çıkan uçuklara benzer şekilde olup, kırmızı ve sert bir zemin üzerinde iltihabi akıntısı olan döküntüler şeklindedir.

Kaba etlerde, kasık bölgesinde, penis ve dış genital bölgelerdeki kabarcıklı, bazan ağrılı, sulu ve iltihabi lezyonlarda akla ilk genital uçuklar gelmelidir. Bazan kasık bölgesindeki lenf bezlerinde şişlikler de ortaya çıkabilir.

Yine, bulgulara nadiren ateş, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik ve kas ağrıları da eşlik edebilmektedir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar :..