Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Human Papilloma Virüs Blog

HPV AIDS kadar korkutucu bir hastalık mıdır?

HPV AIDS kadar korkutucu bir hastalık mıdır?

HPV AIDS kadar korkutucu bir hastalık mıdır? Tam olarak nedir bu HPV? Top şeklinde bir virüs. Vücuda, cilt temasıyla geçmektedir. Sadece cinsel ilişkiyle değil yani. Tırnaklarımızın içinde bile çıktığı oluyor. Diyelim bakıcınızda var, o kendi bedenine dokunup, elini yıkamadan sizin çocuğunuza dokunursa, haydi buyurun çocuğunuza da geçmiş oluyor

E bu çok korkutucu!  Peki HPV virüsü taşıyan herkes kanser oluyor mu?

Bu virüs 100 kere vücudumuza girmişse, 80’ni kendi kendine dışarı atıyor. Ama bir grubu var ki, vücut bir şey yapamıyor. Yerleşiyor, kansere kadar giden çok ciddi bir süreç başlıyor. HPV’den korkmamızın iki sebebi var: 1) Kansere yol açıp, insanı öldürebiliyor. 2) Siğil denilen başka bir hastalık yaratıyor.
Aman Allah’ım yoksa o karnabahar siğili denilen şey mi?
Alt bölgede, yüzlerce oluşum yapıyor, o yüzden karnıbahara benzetiliyor. Tedavisi zor, gitse de geri geliyor, insanı aylarca, yıllarca uğraştırıyor, canından bezdiriyor.

*  HPV ne kadar yaygın? HPV AIDS kadar korkutucu bir hastalık mıdır?

– Her 10 kadından birinde vardır. Ve bir sürü organ kanserine yol açmaktadır. Vajina, vulva, rahim ağzı, kalın bağırsak… Ve ağız içinde bademcik, geniz, gırtlak… Dünyadaki kanserlerin yüzde 10’unun sebebi bu virüs: HPV.
*  Diyelim ki, ben size hasta olarak geldim. Utana sıkıla anlattım. Bana bunu kim bulaştırmış oluyor, eşim mi?
– (Gülüyor) Her şeyin başı erkekler! Kötülüklerin babası! Tabii ki, cinsel temasla geçmiş olması çok büyük bir ihtimal. Ama şart değil. Bir anne, vajinasında HPV virüsü taşıyorsa ve bunu bilmiyorsa doğum sırasında çocuğuna geçirebiliyor. Yani illa eşiniz sizi aldattı diye olacak diye bir kural yok, başka şekilde de geçebilir. Ha bir de şu var: Eşiniz bu virüsü sizinle evlenmeden önce almış olabilir, size geçirebilir, bir süre hiçbir şey olmayabilir ama vücut direnci kırıldığında, bir sürü kansere yol açabilir.
Siz, kadın hastalarınızı rahatlatmak için “Eşiniz jakuziden ya havuzdan almıştır” diyor musunuz?
– Biz eskiden, “Bu virüs tuvaletten de geçer mi?” diye dalga geçerdik ama şimdi gerçek oldu. Tuvaletten de geçebildiğine dair yayınlar var. Havuz suyunda bile üremiş. Şöyle söyleyelim: Yüzde 90’ı cinsellikle, yüzde 10 farklı yollarla bulaşıyor.
*  Dünya kurulduğundan beri, erkekler kadınları aldatır, bu meret erkeklerden geçiyorsa niye şimdi patlama yaptı?
– Eskiden de siğillerden bahsedilirdi. Ama virüs, bir şekilde değişime uğradı, daha saldırgan hale geldi. Buna artık yeni AİDS deniyor.
*  Kansere yol açması en fenası da o aşamaya gelinceye kadar neler yaşanıyor?
– Demin sözünü ettiğim siğiller, vulvaya, vajina içine, makat etrafına, uylukların iç kısmına yerleşebiliyor. Dolayısıyla saklamanın imkanı yok. İnsanın kendi bedenine saygısını yok ediyor.
*  Belirti göstermeme ihtimali
var mı?
– Evet.  Kendisinden hiç şüphelenmeyen bir insanın cilt kazıntısında, tırnak aralarında, vajinal kültüründe virüse rastlama ihtimali yüksek.

Peki “korumak için prezervatif yeterli değil” ne demek? HPV AIDS kadar korkutucu bir hastalık mıdır?

– HPV cilde temasla geçtiği için sadece penisi kapatmak, örtmek yetmiyor. Testisler dahil bütün o bölgenin temasının önlenmesi gerekmektedir. Bu virüs ilk çıktığında, New York’ta erkekler için özel bir iç çamaşırı dizayn edildi. Erkek, boxer tarzı bir şort giyecek ve prezervatifli penisi ortadan çıkacak, cinsel temas bu şekilde yaşanacak. E tabii sevimsiz bir durum olduğundan, yaygınlık kazanamadı.
*  Bu virüs, insanları HIV gibi tek eşliliğe mi zorluyor?
– Doğuştan tek eşli olan bir çiftin HPV’li olma şansı son derece az. Ama demin söylediğim gibi başka etkenler de söz konusu, anne de varsa bebeğe geçebiliyor. Peki anne bu virüsü taşıyıp taşımadığını nasıl anlayacak? Virüs kültürü yaptıracak. Pozitifse, sezeryanı tercih edecektir.
*  Bu bahsettikleriniz 20-30 yıl önce de var mıydı?

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar :..