Tek Çözümü

From the blog

BOYUN KANSERİ VE HPV İLİŞKİSİ

BOYUN KANSERİ VE HPV İLİŞKİSİ

Human Papilloma Virüsü (HPV) hücrelerin kontrolsüz bölünmesini önleyen faktörleri baskılayarak aşırı çoğalmaya neden olmaktadır. Bilinen 179 tane alt türü olan virüsün 16, 18, 31, 33 suşları, insanlarda kanser riski açısından yüksek türlerdir.

HPV – Human Papillomavirus nedir ve nasıl kansere nasıl yol açar?

HPV ilişkili baş-boyun kanserlerinin oranı artmaktadır. Önceden baş-boyun kanserlerinin çoğunun nedeni sigara ve alkol tüketimi iken (ülkemiz için hala böyledir), günümüzde batılı toplumlarda baş-boyun kanserlerinde HPV pozitifliğinin oranı yarıyı geçmiş durumdadır.

HPV Birden Çok Kansere Yol Açar

Ağız boşluğu, tonsiller, nazofarinks (geniz), farinks (yutak) ve larinks (gırtlak) bölgelerinde oluşan kanserler, baş-boyun kanserlerini oluşturur.

Skuamöz (yassı) hücreli kanser, baş boyun bölgesinde görülen kanserlerin en sık görülen tipi olup aynı zamanda dünya genelinde 6. en sık görülen kanser türüdür. Yassı hücreli baş boyun kanserlerinin en büyük risk faktörleri alkol ve sigara kullanımı olmakla birlikte, HPV ile serviks (rahim ağzı) kanseri ilişkisini gösteren Dr. Harald zur Hausen 1970 yılında bu keşfiyle Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Ardından devam eden çalışmalarda 1983 yılında HPV ile bir baş boyun kanseri türü olan orofarinks kanserinin ilişkisi bulunmuştur.

HPV ilişkili baş-boyun kanserlerinin hastalık seyri nasıldır?

HPV ilişkili baş boyun kanserleriyle HPV ilişkili olmayanlar farklı klinik göstermektedir.

HPV kaynaklı olanlar daha erken yaşlarda ortaya çıkmakta ve yoğun alkol ve sigara tüketimiyle daha az ilişkisi bulunmakta, tümörler daha küçük, hücresel değişimi az ve daha sık lenf nodu metastazları görülmektedir.

1973-2003 yılları arasında geriye dönük yapılan bir çalışma sonuçlarına göre sigara ilişkili baş-boyun kanseri önceki yıllara göre %1,85 azalmış, HPV ilişkili baş boyun kanserleri ise %0.8 artış göstermiştir. Aynı zamanda HPV ilişkili olanlarda özellikle orofarinks kanserinde artış görülürken, sigara ilişkili kanserde ise ağız, larinks ve hipofarinks (alt yutak) kanserinde artış görülmüştür.

HPV Ve Sigara Kritik Faktör

HPV ilişkili tümörler daha hızlı klinik gidişe rağmen lenf nodu metastazları tedavi ile daha hızlı kontrol altına alma ve daha hızlı gerileme görülmektedir. Orofarinks kanserinde ise HPV ilişkili tümörler diğerlerine göre %58 daha fazla sağ kalıma sahip aynı zamanda HPV ilişkili olup sigara kullanmayanlar kullananlara göre daha yüksek sağ kalım göstermektedir.

 

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir