Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Human Papilloma Virüs Blog

Erkeklerde HPV enfeksiyonu

Erkeklerde HPV enfeksiyonu

Erkeklerde HPV enfeksiyonu Amerikan Kanser Derneği’nin (ACS) çalışmalarına göre ABD’de yıllık yaklaşık 2.120 kişiye penis kanseri ve yaklaşık 2.950 erkeğe makat kanseri teşhisi konulur.

Dikkat çeken noktalar:

 • Amerikan Kanser Derneği’nin (ACS) çalışmalarına göre ABD’de yıllık yaklaşık 2.120 kişiye penis kanseri teşhisi ve yaklaşık 2.950 erkeğe makat kanseri teşhisi konulur.
 • Anal kanser riski, eşcinsel ve biseksüel erkeklerde, yalnızca kadınlarla cinsel ilişkiye giren erkeklere oranla yaklaşık 17 kat daha yüksektir.(insan immün yetmezlik virüsü) olan erkeklerin de bu kanseri alma riskleri daha fazla yüksektir.
 • Batılı toplumlarda, hem erkeklerde hem kadınlarda, baş-boyun kanserinin yarıdan fazlası HPV ile ilişkilidir (özellikle dil kökü ve tonsil kanserleri).
 • Erkeklerde HPV enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

  150’den fazla HPV türü vardır. Yaklaşık 30’u genital enfeksiyonlarla bağlantılıdır. Bu türler düşük veya yüksek riskli olabilir. Düşük riskli olan türlerin herhangi bir belirtisi olmayabilir. Yüksek riskli olanlar ise penis ve anüste hücresel değişimlere ve penil, anal ve oral (baş-boyun) kanserlerine sebep olabilir.

  HPV’li erkeklerin çoğunda enfeksiyon, herhangi bir şikayete yol açmadığı için kişiler enfeksiyonu olduğunu fark etmez.

 • Erkeklerde HPV enfeksiyonu nasıl oluşur, nasıl bulaşır?

  HPV hem erkeklerde hem de kadınlarda vajinal, anal, oral ilişki veya temas ile partnerler arasında bulaşır. Çoğu insan partnerine bu enfeksiyonu taşıdığının farkında olmaz çünkü her zaman bir belirtisi olmaz. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha azdır.

  HPV, bu virüsü taşıyan kişilerle cinsel ilişkiye giren her erkeğe bulaşabilmekle birlikte, şu durumlar, bulaşma ve HPV ilişkili hastalıkların oluşma riskini artırır.

  HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

  HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar :..