Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Blog

HPV HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

HPV HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

HPV HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY “İnsan papilloma virüsü” veya HPV rahim ağzı kanserinin iyi bilinen bir nedeni olsa da, bu yaygın enfeksiyon hakkında bilmeniz gereken çok şey var. HPV hakkında muhtemelen bilmediğiniz yedi şey:

HPV şaşırtıcı derecede yaygındır

HPV, en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, şu anda saece Amerika’da yaklaşık 79 milyon insanın enfekte olduğu ve cinsel olarak aktif olan hemen hemen herkesin bir noktada HPV  tanışabilme riski olduğu tahmin ediliyor.

200’den fazla farklı HPV türü vardır, fakat hepsi kansere neden olmaz

Aslında, sadece yaklaşık bir düzine HPV türünün kansere neden olduğu bilinmektedir ve iki özel tür (HPV 16 ve 18), tüm rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’inden sorumludur. Bazı türler siğile neden olur fakat kansere neden olmaz, bazı türler ise hiç problem yaratmaz.

HPV rahim ağzı kanserinin yanı sıra başka kanser türlerine de neden olabilir

HPV, anal kanser ve orofaringeal kanserin (boğazın arkasındaki kanser) önde gelen nedenidir. Ayrıca, penil ve vulvar kanser vakalarının yaklaşık yarısından ve vajinal kanser vakalarının yaklaşık üçte ikisinden sorumludur.

Doğru bilgi: HPV erkekleri de etkiler

Aktör Michael Douglas 2013 yılında, içip sigara içerek değil HPV’den boğaz kanseri olduğunu açıkladığında manşetlere girdi. Aslında, 35 ila 55 yaşları arasında beyaz, sigara içmeyen erkekler, HPV’nin neden olduğu oral ve orofaringeal kanserler için en çok risk altındadır; bu kanserleri geliştirmeleri için kadınlardan dört kat daha fazladır.

Penis ve anal kanser, nadir olmasına rağmen, HPV’den de kaynaklanır.

HPV için test yaptıralabilirsiniz ancak sonuçlar yanıltıcı olabilir

En azından bazı HPV enfeksiyonlarını test etmenin yolları olsa da, sonuçlar size her zaman kanser riskinden bahsetmiyor.

HPV enfeksiyonları genellikle vücudun doğal bağışıklık tepkisi sayesinde kendiliğinden düzeliyor, bu da yalnızca birkaç yıl sonra HPV’ye sahip olmadığınızı öğrenmek için pozitif testler yapabileceğiniz anlamına geliyor. Test, kanser veya kanser riskini taramanın güvenilir bir yolu değildir.

HPV ile ilişkili kanser belirtilerini bilmek erken tanıya neden olabilir

Testin sınırlarına rağmen, kadınlar için her birkaç yılda bir Pap testi yaptırmak ve erkekler ve kadınlar için HPV ile ilgili diğer kanser belirtilerini erken izleyebilmek için izlemeleri iyi bir fikirdir. İşte bazı genel öneriler.

Rahim ağzı kanseri için:

Pap testi kansere neden olabilecek anormal servikal hücreleri tespit eder. Tüm kadınlar 21 yaşında rahim ağzı kanseri testine (tarama) başlamalıdır. 21-29 yaşları arasındaki kadınlar her 3 yılda bir Pap testi yaptırmalıdır.

HPV testi, bu yaş grubunda tarama için kullanılmamalıdır (anormal bir Pap testi için izlemenin bir parçası olarak kullanılabilir).

30 yaşından başlayarak, taranmanın tercih edilen yolu her 5 yılda bir HPV testi ile birleştirilmiş bir Pap testi iledir. Buna eş test denir ve 65 yaşına kadar devam etmelidir.

Bastırılmış bir bağışıklık sistemi (örneğin HIV enfeksiyonu, organ nakli veya uzun süreli steroid kullanımı nedeniyle), anormal Pap testi öyküsü nedeniyle rahim ağzı kanseri riski yüksek kadınlar daha sık taranmalıdır.

HPV ile ilişkili diğer kanserler için:

Vulvar ve vajinal kanser: Bu kanserler için standart bir tarama yoktur, ancak vücudunuzun farkında olmak bir sonraki en iyi şeydir. Potansiyel endişe nedenleri arasında vulvar ciltte değişiklikler, kaşıntı, kanama, yanma, anormal akıntı, pelvik ağrı ve banyo alışkanlıklarındaki değişiklikler (daha fazla veya daha az sıklıkta veya idrar veya dışkıda kan olması) sayılabilir.

Orofarengeal kanserler: Bu kanserler için standart bir tarama yapılmaz, ancak semptomlar arasında ağzınızda veya boğazınızda kırmızı, beyaz veya siyah renk atmaları, iki ila üç hafta içinde iyileşmeyen oral yaralar, ağrılı yutma, bir şişmiş tonsil ve inatçı boğaz ağrısı.

Penis kanseri: Penis kanseri için standart bir tarama yapılmaz, ancak penisteki yaralar veya pullu bölgeler endişe kaynağıdır.

Anal kanser: Anal kanser rutin olarak taranmasa da, Pap testleri ve yüksek çözünürlüklü anoskopiler bazen hücre anormalliklerini kontrol etmek için kullanılır.

Vücudunuzun bu kısımlarında fark ettiğiniz değişiklikler hakkında doktorunuzla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

HPV riskinizi azaltmanın üç basit yolu vardır.

Her ne kadar HPV yaygın olsa da ve çoğu durumda sorun yaratmasa da, risklerinizi en aza indirmenin yolları vardır.

Prezervatif kullanın! HPV, ciltle temas yoluyla yayılır ve prezervatif her şeyi kapsamadığından, HPV aktarımı riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Fakat yardımcı olabilir

Seks partnerinizin sayısını sınırlayın. Ne kadar çok partneriniz olursa, HPV ile sözleşme yapma riskiniz o kadar yüksek olur.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar …