Tek Çözümü

From the blog

HPV tedavi süreci nasıldır?

HPV tedavi süreci nasıldır?

Genital siğil (HPV), hastalığın evresine göre farklılık göstermektedir. Lazer, elektro cerrahi, radyofrekans ve kriyoterapi gibi tedavi yöntemleri vardır. Tedavi süreci boyunca hasta sık sık kontrol edilmektedir. Ağrı derecesi minimaldir ve cilde zarar vermeden işlem uygulanmaktadır.

HPV aşısının yan etkileri var mıdır?

Her ilaçta olduğu gibi HPV aşısının da yaygın ve nadir görülen yan etkileri bulunur. En sık görülen yan etkiler aşı yapılan yerde kızarma, şişkinlik, hassasiyet ve baş ağrısıdır. Kişiden kişiye ve virüs türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda ise morarmalar, kaşıntı, kolda ağrı, ateş, mide bulantısı görülür. Nadir de olsa bağışıklık sisteminin yapısına göre solunum güçlükleri çekildiği de bilinmektedir.

Virüsten nasıl korunabiliriz?

HPV enfeksiyonu çoğunlukla cinsel yolla bulaşmaktadır. Seyrek görülen durumlarda cinsel ilişkiye girmeden de vücutta yer ettiği görülmektedir. Virüs taşıyıcısı ile birebir temas halinde de virüs bulaşma riski bulunmaktadır. Virüsten korunmanın en genel yolu çok eşlilikten kaçınmaktır. Çok eşlilik HPV enfeksiyonunun bulaşmasında en önemli risk faktörüdür.

HPV enfeksiyonu, cinsel ilişki esnasında korunmak ile kısmi olarak kişiyi koruyabilir. HPV korunmasında bir diğer yöntem de aşıdır. 200’den fazla türe sahip olan virüsün aşılarından biri sadece kanser yapan tiplere, diğeri ise hem kanser yapan tiplere hem de en çok siğil yaptığı bilinen tiplere karşı kullanılır. HPV aşışı profilaktik (korunma amaçlı) kullanılmaktadır. Virüsün tedavisini gerçekleştiremez. Aşı, yalnızca virüsü koruma altına altına almaktadır. Aşı iki tiptir. Biri iki virüs türüne karşı diğeri ise dört virüs türüne yöneliktir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir