Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Human Papilloma Virüs Blog

HPV Tedavisi Alternatif Yöntemler

HPV Tedavisi Alternatif Yöntemler

HPV Tedavisi Alternatif Yöntemler HPV virusuna bağlı genital siğiller yani kondilom ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.Siğllerin değişik yöntemler ile tedavide virüsü yok etmek mümkün değildir.

Tedavi sadece siğilleri ortadan kaldırır. Pek çok vakada tek sefer tedavi yeterli olmamakta en az 2-3 seans gerekmektedir. Tedavide en çok uygulanan yöntem lezyonun yakılması ya da dondurulmasıdır.

Burada amaç lezyonun tahrip edilmesidir. Dondurma işleminde (krioterapi tedavisi) sıvı nitrojen kullanılır. Yakma işleminde ise laser ya da elektrokoter uygulanır.

Dondurma hariç diğer cerrahi işlemler için lokal ya da tercihan genel anestezi uygulanır. Bu en sık uygulanan yöntemlerin dışında daha az sıklıkla uygulanan bazı yöntemler de vardır. Bunlar,

HPV Tedavisi Alternatif Yöntemler Genital siğilin cerrahi alınması ( Cerrahi olarak çıkartılması )

Kullanışlı ve artık tercih edilen bir yöntem değildir, kanlı ve tedavi yerinde iz, skatris bırakan bir operasyondur. Ancak çok hacim kazanmış aşırı büyük siğillerde uygulanabilecek bir yöntem olup bunlar dışındaki siğillerde bıraktığı izin fazla olması nedeniyle uygulanmamaktadır.

HPV Tedavisi Alternatif Yöntemler Asit içerikli sürülen lokal ilaçlar , solusyonlar

Genital bölgedeki siğillerin tedavisinde kullanılması doğru değildir, kimyasal yanığa ve tedavi sonrası uzun süren hassasiyete sebep olurlar.

Asit içerikli ilaçlar özenle sadece siğillerin üzerine sürülmelidir dışarı fazla taşırılmaları halinde kızarıklık ve deride tahrişe neden olurlar. Özellikle penis derisi gibi kadın genital organı gibi ince ve hassas deriye sahip organlarda bu konuya dikkat edilmelidir ve kullanılmamalıdır. Tedavi sonrası nüks ve başarısız tedavi sık görülür.

Bağışıklık sağlayan lokal kremler

Bu kremler hasta tarafından belirli aralıkla sürülürler, az sayıda ve küçük siğillerde etkindir. Çok sayıda veya büyük siğillerde tercih edilmez, tedavi süresi uzu olduğu için hastalar genellikle tedaviyi yarıda bırakabilmektedir.Bu ilacın olası etkisi her hastada farklıdır.

Bazı hastalarda iyi sonuç alınırken bazılarında ise hiçbir tedavi sağlayamamaktadır. Bu ilacın bir yan etkisi ise sıklıkla uygulandığı bölgede kaşıntı ve kızarıklık yapmasıdır.

Aslında bu ilacın beklenen bir etkisi olmakla beraber bazı hastalarda ilacın kesilmesini gerektirebilmektedir.
Bu ilacın kullanım alanı daha çok diğer tedaviler sonrası siğilin tekrarını engellemek olmakla beraber bazı durumlarda ilk tedavi olarak da bazı hekimler tarafından kullanılabilmektedir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

  1. HPV viründen kurtulanların yorumları
  2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
  3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
  4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
  5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
  6. Dilde siğilleri olanların yorumları
  7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar :..