Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Blog

HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir?

HPV’nin vücuttan temizlenmesini etkileyen faktörler nelerdir?

Virüs tipi “HPV’nin vücuttan temizlenmesini sağlayan faktörler nedir?”

Birinci sırada tabi ki virüsün tipi vardır. Örnek vermek gerekirse rahim ağzında -eğer virüs bulaştıysa- tip-16/tip-18 HPV’nin vücuttan temizlenmesi neredeyse üç yıl sürerken, tip-6/tip-11’in temizlenmesi bir veya iki yıl içinde kolayca olmaktadır.  Tam tersine -ilginçtir ama- anüs bölgesinde, örneğin siğiller olduğu zaman anal bölgede, buradan bunu temizlemek; tip-6/tip-11’i anal bölgeden temizlemek çok daha zor olur.

 • Virüs Yükü. İkincisi tabi ki virüs yüküdür. Virüs yükü son derece önemli. Çünkü eğer bu virüsü taşıyan kişi, eğer yüksek miktarda virüs taşıyorsa, viryon miktar çok yüksekse, o zaman ilişki sırasında artı siz de bu bulaşı kolaylaştıracak birtakım etkenlerde bulunduysanız, örneğin ilişkiden hemen önce tüylerinizi mekanik bir şekilde aldıysanız -ve örneğin ağda yaptıysanız vesaire-  orası adeta virüslerin ekilmesi için bir tarla haline gelmekte ve karşı taraf da eğer yüksek virüs yükü taşıyorsa bunu oraya olduğu gibi bulaştırmaktadır. Dolayısıyla virüs yükü de son derece önemlidir.
 • Yaşama Dair Faktörler. Diğer sizin yaşamsal birtakım faktörleriniz, özellikle sigara; bunu her seferinde vurgulamak lazım, sigara gerçekten virüsün vücuttan atılmasını etkilemektedir. Dördüncü, ko-faktörlerdir. Örneğin ayrı bir sistemik hastalığınız olması. Bağışıklık sistemini baskılayıcı birtakım ilaçları alıyor olmanız vesaire. Bunlar doğrudan virüsün atılma hızını ve süresini -tedavi olup olmamanız, tedaviye direnç gösterip göstermemeniz, düzenli tedaviye gidip gitmemeniz, bunların hepsi- HPV’nin vücuttan atılmasını etkileyen, hızlandırılmasını sağlayan veya geciktiren faktörlerdir.

  Bulaşmaya neden olan ajan 100’den fazla türü olan human papillomavirus (HPV)’dir

  Bulaşma tarihini belirlemek mümkün değildir. Cilde temas etme ile bulaşır, virüsün ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Enfekte bir kişinin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır. Oral yolla enfekte bir genital bölgeye temas edilmesi halinde de bulaşma olur. Prezervatif kullanmak bulaşmayı her zaman önlemez çünkü virüs prezervatifle kaplı olmayan bir genital alandan da bulaşabilir. Enfeksiyon genellikle çıplak gözün göremediği hücresel değişiklikler olarak ortaya çıkar. Bunlar kadınlarda rahim kanseri teşhis testi ile saptanabilir. Bazen enfeksiyon kendisini klasik karnabahar görünümlü siğillerle (kondiloma akuminata) belli eder. Çoğu durumda enfeksiyon gelir ve hiç fark edilmeden oluşur.

  HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

  HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

  Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

  HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Benzer Yazılar …