Tek Çözümü

From the blog

Human papillomavirus (HPV)

Human papillomavirus (HPV)

İnsan papilloma virüsü (HPV), 2012’de tahmini 266.000 ölüm ve 528.000 yeni vaka ile kadınlarda en yaygın dördüncü kanser olan rahim ağzı kanserine neden olur. Küresel yükün büyük çoğunluğu (yaklaşık% 85) daha az gelişmiş bölgelerde meydana gelir, tüm kadın kanserlerinin neredeyse% 12’sini oluşturuyor.

HPV Enfeksiyona Bağlı Gelişir

HPV ile enfeksiyonların çoğu hiçbir belirtiye neden olmasa da, kalıcı genital HPV enfeksiyonu kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilir. Hemen hemen tüm rahim ağzı kanseri vakaları (% 99), HPV ile genital enfeksiyona bağlıdır ve üreme sisteminin en yaygın viral enfeksiyonudur. HPV ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda diğer anogenital kanser türlerine, baş ve boyun kanserlerine ve genital siğillere neden olabilir. HPV enfeksiyonları cinsel temas yoluyla bulaşır.

Aşı Gelişmeleri

Üç HPV aşısı şu anda dünyanın birçok ülkesinde pazarlanmaktadır – iki değerlikli, dört değerlikli ve değerli olmayan aşı. Her üç aşı da, dünya çapında rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık% 70’inden sorumlu olan virüs tipleri 16 ve 18 ile enfeksiyonun önlenmesinde oldukça etkilidir. Aşılar ayrıca bu virüs türlerinin neden olduğu kanser öncesi servikal lezyonların önlenmesinde oldukça etkilidir. Dört değerlikli aşı aynı zamanda, neredeyse her zaman HPV tip 6 ve 11 ile enfeksiyonun neden olduğu yaygın bir genital hastalık olan anogenital siğillerin önlenmesinde oldukça etkilidir. Birkaç kıtada yürütülen klinik araştırmalar ve pazarlama sonrası ilk gözetim, her üç aşının da güvenli olduğunu göstermektedir.

HPV aşısını öneren ülkelerin çoğunda birincil hedef grup, 9-14 yaş arası genç ergen kızlardır. Her üç aşı için de aşılama programı, aşı alıcısının yaşına bağlıdır.

Aşı Dozları

Dozlar arasındaki aralık 5 aydan kısaysa, üçüncü doz ilk dozdan en az 6 ay sonra verilmelidir.
İlk doz zamanında ≥15 yaşındaki kadınlar: 3 dozluk bir program (0, 2, 6 ay) önerilir.
Not: Bağışıklığı zayıflamış ve / veya HIV ile enfekte olduğu bilinen kişiler için 3 dozluk bir program gereklidir.

 

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir