Tek Çözümü

From the blog

HPV Enfeksiyonu Nedir ?

HPV Enfeksiyonuna Genel Bakış

HPV enfeksiyonu, genellikle cilt veya mukoza zarının (siğiller) büyümesine neden olan viral bir enfeksiyondur. 100’den fazla insan papilloma virüsü (HPV) çeşidi vardır. Bazı HPV enfeksiyonu türleri siğillere neden olur ve bazıları farklı kanser türlerine neden olabilir.

HPV enfeksiyonlarının çoğu kansere yol açmaz. Ancak bazı genital HPV türleri, vajinaya (serviks) bağlanan uterusun alt kısmında kansere neden olabilir. Anüs, penis, vajina, vulva ve boğazın arkası (orofaringeal) kanserleri de dahil olmak üzere diğer kanser türleri HPV enfeksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.

Bu enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla veya diğer cilt-cilt teması yoluyla bulaşır. Aşılar, genital siğillere veya rahim ağzı kanserine neden olma olasılığı en yüksek olan HPV’ye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, vücudunuzun bağışıklık sistemi siğiller oluşturmadan önce bir HPV enfeksiyonunu yener. Siğiller ortaya çıktığında, hangi HPV türüne bağlı olarak görünüm olarak değişirler:

  • Genital siğiller Düz lezyonlar, küçük karnabahar benzeri tüberküller veya küçük SAP benzeri çıkıntılar şeklinde ortaya çıkarlar. Kadınlarda, genital siğiller çoğunlukla vulvada görülür, ancak anüsün yakınında, servikste veya vajinada da ortaya çıkabilir.
  • Erkeklerde, genital siğiller penis ve skrotumda veya anüs çevresinde görülür. Genital siğiller nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olur, ancak kaşınabilir veya hassas hissedebilirler.
  • Ortak siğiller Ortak siğiller gibi sert, diken diken kaldırdı ve genellikle eller ve parmaklar oluşur görünür. Çoğu durumda, yaygın siğiller sadece çirkindir, ancak aynı zamanda ağrılı veya yaralanmaya veya kanamaya duyarlı olabilirler.
  • Plantar siğiller Plantar siğiller, genellikle ayaklarınızın topuklarında veya toplarında görülen sert, grenli büyümelerdir. Bu siğiller rahatsızlığa neden olabilir.
    Düz siğiller. Düz siğiller düz tepeli, hafif yükseltilmiş lezyonlardır. Herhangi bir yerde görünebilirler, ancak çocuklar genellikle yüzlerine çarparlar ve erkekler sakal bölgesine çarpma eğilimindedir. Kadınlar onları bacaklarına alma eğilimindedir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir