Yüksek Riskli HPV Tipleri
Genital Siğil Çeşitleri İyileşenler Kurtulanlar
Düşük Riskli HPV Tipleri
Blog

HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV Enfeksiyonu Nedir?

HPV Enfeksiyonu Nedir? HPV enfeksiyonu, genellikle cilt veya mukoza zarının (siğiller) büyümesine neden olan viral bir enfeksiyondur. 100’den fazla insan papilloma virüsü (HPV) çeşidi vardır. Bazı HPV enfeksiyonu türleri siğillere neden olur ve bazıları farklı kanser türlerine neden olabilir.

HPV enfeksiyonlarının çoğu kansere yol açmaz. Ancak bazı genital HPV türleri, vajinaya (serviks) bağlanan uterusun alt kısmında kansere neden olabilir. Anüs, penis, vajina, vulva ve boğazın arkası (orofaringeal) kanserleri de dahil olmak üzere diğer kanser türleri HPV enfeksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.

Bu enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla veya diğer cilt-cilt teması yoluyla bulaşır. Aşılar, genital siğillere veya rahim ağzı kanserine neden olma olasılığı en yüksek olan HPV’ye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, vücudunuzun bağışıklık sistemi siğiller oluşturmadan önce bir HPV enfeksiyonunu yener. Siğiller ortaya çıktığında, hangi HPV türüne bağlı olarak görünüm olarak değişirler:

 • Genital siğiller Düz lezyonlar, küçük karnabahar benzeri tüberküller veya küçük SAP benzeri çıkıntılar şeklinde ortaya çıkarlar. Kadınlarda, genital siğiller çoğunlukla vulvada görülür, ancak anüsün yakınında, servikste veya vajinada da ortaya çıkabilir.
 • Erkeklerde, genital siğiller penis ve skrotumda veya anüs çevresinde görülür. Genital siğiller nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olur, ancak kaşınabilir veya hassas hissedebilirler.
 • Ortak siğiller Ortak siğiller gibi sert, diken diken kaldırdı ve genellikle eller ve parmaklar oluşur görünür. Çoğu durumda, yaygın siğiller sadece çirkindir, ancak aynı zamanda ağrılı veya yaralanmaya veya kanamaya duyarlı olabilirler.
 • Plantar siğiller Plantar siğiller, genellikle ayaklarınızın topuklarında veya toplarında görülen sert, grenli büyümelerdir. Bu siğiller rahatsızlığa neden olabilir.
  Düz siğiller. Düz siğiller düz tepeli, hafif yükseltilmiş lezyonlardır. Herhangi bir yerde görünebilirler, ancak çocuklar genellikle yüzlerine çarparlar ve erkekler sakal bölgesine çarpma eğilimindedir. Kadınlar onları bacaklarına alma eğilimindedir.

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV Virüsü Bilgi Paylaşım Forum ve Yorumları

 1. HPV viründen kurtulanların yorumları
 2. Genital siğillerden iyileşenlerin yorumları
 3. Ascus çıkanların sonuçları ve yorumları
 4. HPV virüsü genital siğiller için yapılan yorumlar
 5. Makat siğilinden kurtulanların yorumları
 6. Dilde siğilleri olanların yorumları
 7. Ağız içinde siğilleri olanların yorumları

Benzer Yazılar …