Tek Çözümü

From the blog

HPV ve Kanserden Korunma

HPV ve Kanserden Korunma

Genital siğilleri oluşturan farklı virüs tipleri olduğunu söylemiştik. Genital siğil yapan tipler tip 6 ve 11dir. Tip 16 ve tip 18 de ise rahim ağzı kanseri ile ilişkili HPV tipleridir. Bazı HPV tiplerinin kansere neden olduğunu söylemiştik. Hafif hücresel değişimler vücut tarafından kontrole alınmadığında yaklaşık 15- 20 yıl sonra kansere yol açabilir. Bu nedenle, genital siğil olan kadınlarda smear testi yapılması mutlak gereklidir.

Toplum sağlığını ve halk sağlığını ilgilendiren bu konu da olabildiğince hassas olunması gerekir. Bilinçli olup rahim ağzı kanseri taraması yani smear testini yaptırmak ve HPV aşısı olmak rahim ağzı kanserini çok önemli derecede azaltmaktadır.

Virüsten nasıl korunabiliriz?

HPV enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaşır. Seyrek görülen durumlarda cinsel ilişkiye girmeden de vücut da bulaştığı görülmektedir. Virüs taşıyıcısı ile birebir temas halinde de virüs bulaşma riski bulunmaktadır. Virüsten korunmanın en genel yolu çok eşlilikten kaçınmaktır. Çok eşlilik HPV enfeksiyonunun bulaşmasında en önemli risk faktörüdür.

HPV enfeksiyonu, cinsel ilişki esnasında korunmak ile kısmi olarak kişiyi koruyabilir. HPV korunmasında bir diğer yöntem de aşıdır. 200’den fazla türe sahip olan virüsün aşılarından biri sadece kanser yapan tiplere, diğeri ise hem kanser yapan tiplere hem de en çok siğil yaptığı bilinen tiplere karşı kullanılır. HPV aşışı profilaktik (korunma amaçlı) kullanılmaktadır. Virüsün tedavisini gerçekleştiremez. Aşı, yalnızca virüsü koruma altına altına almaktadır. Aşı iki tiptir. Biri iki virüs türüne karşı diğeri ise dört virüs türüne yöneliktir

HPV virüsü, Genital Siğilerin Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV BİLGİ PAYLAŞIM FORUMU

Bitkisel Ürünler Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız !

HPV HASTALIĞINDAN KURTULANLARIN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTIĞI ORTAK PLATFORMU ZİYARET EDİN !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir